A függőség transzgenerációs betegség, ezzel együtt az egész családi rendszert érinti. Először nagyon erősnek tűnhet ez a kijelentés, de ahogy kibontjuk a témát egyre inkább bebizonyosodik, hogy igen, ez tényleg így van. A kliensekkel való munkám során is ezt a megerősítést kaptam.
Magyarországon a rendszerváltás előtt még teljes meggyőződéssel rekesztettek ki egy függőséggel élő személyt a családjából, a társadalomból, és az fel sem merült senkiben, hogy ez egy közös történet, ami elől el lehet menekülni, de nem érdemes, mert később ez visszaüthet.
2019-re a helyzet annyiban módosult, hogy egyre több függőséggel élő szerhasználó hozzátartozója ismeri fel, hogy neki is kell tennie azért, hogy a szerhasználattal tünetező családtag (legyen az a gyermeke, valamelyik szülője, párja, barátja) felépülését segítse, illetve, azért is, hogy ne essen vissza, vagy akár azért, nehogy az „egészséges” nem függő kezdjen el a függő helyett tünetezni. Sajnos az egyre több tudatos hozzátartozó ellenére még mindig az az általános közfelfogás, hogy a függőségről csak a szerhasználó tehet és ez csak az ő problémája. Ez a közfelfogás olyan szinten beleivódott a kollektív tudatalattiba, hogy még ma is nagyon nehéz elfogadtatni a környezettel, hogy ez egy nagyon is közös sztori.
A család “leggyengébb” láncszeme a a tünethordozó, de ezzel minden szereplőnek van dolga. A függőség a teljes családi rendszert érinti. Azt azért fontos hozzátennem, hogy ezzel a kijelentéssel nem helyezem át a felépülésben a teljes felelősséget a család többi részére. A tünethordozó függő az előzményekről nem tehet, hiszen beleszületik egy adott családi rendszerbe, ami már eleve hordoz transzgenerációs traumákat is, amik nincsenek feldolgozva. Erre még rárakódik a gyermek -és felnőttkorban átélt traumák sorozata, legyen az elhanyagolásos abúzus vagy akár fizikai és/vagy verbális erőszak. Ezekről nem tehet egy függő, de ha úgy dönt, hogy elkezdi a józan életet, akkor a felépülésben már oroszlánrészt kell vállalnia, nem feledve, hogy egyedül nem megy. Egyfajta közös felépülésről van szó, hiszen a szerhasználat ideje alatt minden szereplő, az egész családi rendszer is sérül, illetve, ahogy írtam nem szabad elfelejteni a transzgenerációs traumákat sem.
Amennyiben a felépülési úton segítségre van szüksége, függőségi problémái vannak, vagy hozzátartozóként érinti a téma, akkor bátran forduljon hozzám,
és keresse fel weboldalamat:
kiberov.hu
Füstös Kiberov -felépülési coach